Salcë për sallatat

Perberesit
 • 2 kupa vaj ulliri
 • 1 qepe te njome te prere
 • 2 thelpinj hudhra te grira
 • 4 luge te medha salce soje
 • 1 kupe leng portokalli
 • 2-3 cope domate te thare
 • 1 kupe kos shtepie
 • 2 luge lekure portokalli
 • ¼ kupe leng limoni
 • 2 luge te medha mustarde
 • 1 luge te madhe nenexhik te fresket ose mente
 • 2 luge te medha fasule te kuqe te ziera
 • kripe, piper, sipas deshires
 • Pergatitja
  Perzieni te gjithe perberesit ne nje blender dhe vendoseni ne nje shishe per ta ruajtur ne frigorifer gjate gjithe javes. Kjo salce eshte e shijshme, e ushqyeshme, dhe shkon me pothuaj cdo lloj zarzavati.