Brinjë Viçi të mbuluara me Salcë lëng mishi

Përberesit:
 • 1/2 filxhan vaj ulliri
 • 180 gr brinjë viçi (të shkurtra, mish)
 • kripë
 • piper
 • 2 filxhanë qepë (të copëtuara)
 • 1 filxhan miell
 • 1 filxhan selino (e copëtuar)
 • 1 filxhan karrotë (të prera)
 • 1 lugë gjelle trumëz (e thatë)
 • 2 lugë gjelle hudhër (e grirë)
 • 3 gjethe dafine
 • 1 filxhan verë e kuqe
 • 8 filxhanë lëng mish viçi
 • 1/4 filxhan majdanoz (i freskët, i copëtuar)
 • Përgatitja:

  Marinoni brinjët me kripë dhe piper për shije. Skuqini brinjët në vaj, me tufa të vogla (2-3 minuta për secilën tufë), duke shtuar vaj sipas nevojës, për të shterur mishin. Vendosini mënjanë brinjët.

  Në të njëjtën tenxhere, shtoni qepë dhe kaurdisini për 2 minuta. Shtojini selino dhe karrota dhe lërini 1 minutë më tepër.

  Hidhini kripë dhe piper për shije dhe pastaj përziejini me hudhër, gjethe dafine dhe trumzë.

  Hidhni në tenxhere pak verë të kuqe.


  Ju bëftë mirë!