Buka e embël e Pashkëve

Përberesit:
 • 1 kg miell
 • 300 gr sheqer
 • 200 gr gjalpë I shkrirë
 • 3 paketa maja të vogla
 • 1 lugë kafe kripë
 • 1 gotë ujë me qumësht të vakët
 • Lëkurë portokalli
 • Përgatitja:

  Marrim 250 gr miell dhe e përziejmë me majanë, qumështin e vakët dhe pasi e mbujomë mire e lëm 20 minuta sa te fryhet brumi. Në një enë tjetër marrim vezët, sheqerin, kripën, miellin dhe I përziejmë sëbashku. Marrim masën e përgatitur më parë dhe i përziejmë sëbashku. Hedhim ngadalë gjalpin e shkrirë deri sa të krijohet një brum I butë. E lëm të mbuluar derisa të vijë dyfishi I brumit dhe më pas formojmë forma të ndryshme.

  Lyejmë tavën me gjalpë dhe vendosim të gjitha format e burimit në të. Tavën e fusim në furrë derisa format e brumit të fryhen. Në momentin që brumi është fryrë, marrim një të verdhë veze dhe I lyejmë nga sipër me një furcë kuzhine.

  I pjekim në temperaturën 150°c për 35-40 minuta. Mund të vendosni vezë n°c mes të brumit, kjo varet nga dëshira juaj.


  Ju bëftë mirë!