KEK ME MOLLË

Përberesit:
 • 3 kokrra vezë
 • 100 gr gjalpë
 • 150 gr sheqer
 • 300 gr miell
 • 1 lugë çaji pluhur pjekës
 • 4 kokrra mollë
 • ½ lëng limoni
 • 2 lugë gjelle sheqer për mollët
 • Sheqer vanilje
 • Përgatitja:

  Në një tas fillimisht shtoni vezët me sheqerin, i rrihni me mikser elektrik derisa sheqeri të shkrijë dhe veza të bëhet kremoze. Shtoni gjalpin e shkrirë dhe të ftohur, i përzieni së bashku duke shtuar pak nga pak miellin e trazuar me pluhurin pjekës. Masën që u krijua e shtroji në një tavë keku.

  Ndërkohë qëroni mollët, i prisni ato në feta me trashësi mesatare dhe i përzieni me lëng limoni, 2 lugë sheqer, vanilje dhe pak kanellë. Mbuloni komplet tavën e kekut me feta molle në formë rrethore dhe e vendoseni atë në furrën e parangrohur në 180 gradë Celsius për 35-40 minuta. Pasi keku të ftohet mund ta pudrosni me sheqer pluhur sipas dëshirës


  Ju bëftë mirë!