QOFTE QIQRASH

Perberesit:
 • 2 luge te medha susam
 • 1 luge te madhe koriander te thermuar
 • 1 luge kimino
 • 2 luge te medha vaj ulliri
 • 4 qepe te njoma
 • 3 hudhra te grira
 • 500gr qiqra te ziera
 • 1 kupe oriz kaf te zier
 • 2/3 kupa tershere
 • 3 luge te medha leng limoni
 • 1/2 luge kripe
 • 1/4 luge piper
 • Pergatitja:
 • Vini ne tigan mbi zjarr mesatar susamin dhe piqeni per 2-4min. Shtoni koriandrin, kiminon dhe gatuani per pak sekonda. Kalojini ne nje pjate te ftohen. Thermojini.
 • Hidhni vajin ne tigan dhe shtoni qepet dhe hudhren, gatuani rreth 2min. Hidhni qepet, hudhrat, gatuajini 2minuta.
 • Ndizni furren ne 200grade Celcius.
 • Shtypni qiqrat, hidhni orizin, tersheren, lengun e limonit, kripen, piperin, erzat, dhe perzjerjen e qepes, perzjeni mire. Formoni qoftet dhe lyejini me tersheren. Piqini sa te marrin ngjyren kafe.
 • Nje recete ideale per te shtuar fibrat bimore, hekurin dhe magnezin. Mund te shoqerohet me salce kosi te pergatitur me kos natyral, hudhra, koper dhe pak spec te kuq djeges.